Yayınlanma Tarihi 21 Nis, 2021 Paylaş

Ömerli İlçe tarihinde bittiğinde bu güne kadar bir kalemde yapılmış en büyük yatırım ve aynı zamanda en kapsamlı alt yapı projesinin temeli atıldı.

Ak Partili Belediye Başkanı Hüsamettin Altındağ, 15 bin nüfuslu şehrin gelecekteki 100 yıllık içme suyu ve kanalizasyon ihtiyacını gidermek için çalışmalara başlandı.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Ömerli Kaymakamı Abdullah Huzeyfe Çakmak, Ömerli Belediye Başkanı Hüsamettin Altındağ, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Murat Süzen, MARSU Genel Müdürü Abdüsselam Altunkaynak ve Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Zeki İpekşen ile ilçede ki tüm kurum amirlerinin katılımıyla İçme Suyu ve kanalizasyon çalışmalarının yapılacağı alanda kurban kesimi ve temel atma töreni gerçekleştirildi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MARSU) ve Ömerli Belediyesi İşbirliğinde hayata geçirilen içme suyu ve kanalizasyon projesi kapsamında şehir merkezindeki Yeni Mahalle, Şafak ve Cumhuriyet Mahalle'lerinde 31 kilometre içme suyu, 31 kilometre kanalizasyon ve yaklaşık 2 bin 600 metre kısmi yağmur suyu hattı döşenecek. Bir yıl içinde tamamlanması planlanan proje halkın hizmetine sunulacak. Kurban kesimi ve yapılan duaların ardından Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş ve beraberindekiler çalışmaların yapılacağı alanda incelemelerde bulundular.

"ÖMERLİMİZİ DAHA YAŞANABİLİR BİR KENT HALİNE GETİRECEĞİZ"

Törende Vali Mahmut Demirtaş, Ömerli ilçesinde devam eden ve yapılması planlanan projeler ile ilgili yaptığı konuşmada, ilçenin tarihinde ilk defa yoğun yatırımların gerçekleştirildiğini belirterek, “Kurban Bayramı'ndan kısa bir süre sonra ilçede doğalgaz çalışmalarına da başlayacağız. 31 kilometre içme suyu, 31 kilometre kanalizasyon ve yaklaşık 2 bin 600 metre kısmi yağmur suyu Ömerli İlçesinde, Tarihin En Büyük Altyapı ve İçme Suyu Yatırımını Başlatıyoruz. Bunlar hakikaten büyük yatırımlar; nasip olursa Hükümet Konağı ve Kapalı Semt Pazarı da yapacağız. Ömerli ilçemizi artık daha yaşanabilir bir kent haline getireceğiz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm bakanlıklarımızın destekleriyle Kaymakamımız, Belediye Başkanımız ve halkımızla birlikte ele ele vererek inşallah bu yatırımları gerçekleştireceğiz.” dedi.

"MODERN BİR ŞEHRİN İHTİYAÇ DUYDUĞU ALTYAPI"
Ömerli Belediye Başkanı Hüsamettin Altındağ ise, bir şehir için olmazsa olmazlarından olan altyapı yatırımlarına başlanmasının Ömerli için çok önemli bir adım olduğunu söyledi.

Temelleri atılan altyapı yatırımlarıyla Ömerli'nin 100 yıllık alt yapı ve içme suyu ihtiyaçlarının giderileceğini belirten Başkan Altındağ, "İlçemizin 100 yıllık ihtiyacını karşılayacak olan alt yapı projesinin temelini hamdolsun bugün dualarla attık. İlçemize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Yapılacak hizmetlerle Ömerli'mize yakışır, temiz su ve atık su sisteminin kurulmasıyla modern bir şehrin ihtiyaç duyduğu altyapıya ulaşmış olacağız. Bu projelerin hayata geçmesiyle Ömerli çağdaş ve modern kent kimliğine bürünerek, Türkiye'de örnek bir kent olacak. Projelerde emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, Mardin Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Mahmut Demirtaş'a, Kaymakamımız Sayın Abdullah Huzeyfe Çakmak'a, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sayın Murat Süzen'e ve MARSU Genel Müdürü Sayın Abdüsselam Altunkaynak'a çok teşekkür ediyorum" dedi.